Oorlog in het Midden-Oosten
17-03-2026 | Helaas is onze toch al onrustige wereld de afgelopen weken nog wat onrustiger en onveiliger geworden. Israël en de Verenigde Staten vielen Iran aan en vervolgens bombardeerde Iran landen dichtbij en verder weg. Als pensioenfonds voor de sector zorg en welzijn maken we ons hier zorgen over om verschillende redenen.
Ten eerste en allerbelangrijkst vanwege de vele slachtoffers en die er vallen. Daarnaast is er de grote zorg die we hebben over het welbevinden van de mensen die wonen en werken in deze regio. In het bijzonder de mensen die daar werken als hulpverlener en zich met gevaar voor eigen leven bekommeren om anderen.
Een stabiel pensioen in een onrustige wereld
Een andere zorg is de invloed van deze onrust op het rendement op onze beleggingen. Hoe meer rust en veiligheid in de wereld, hoe beter voor de beleggingen, het rendement en uw pensioen. Toch hebben we voldoende maatregelen die er voor zorgen dat we ook in een onrustige wereld onze beleggingen en dus uw pensioen beschermen.
Zo beleggen we uw pensioengeld verspreid over vele verschillende beleggingen en over landen wereldwijd. We beleggen in onder andere aandelen, vastgoed, hypotheken, staatsleningen en infrastructuur. Daarmee spreiden we het risico.
Daarbij is het goed te weten dat PFZW belegt met een lange horizon. Omdat we zo ver vooruitkijken, laten we ons bij onze beleggingen niet teveel afleiden door gebeurtenissen op de korte termijn. Beleggen met een lange termijn blik geeft uiteindelijk stabielere rendementen, die nodig zijn voor de opbouw van een goed pensioen.
PFZW heeft nauwelijks beleggingen in Midden-Oosten
Ook goed om te weten is dat PFZW al in 2024 de beursgenoteerde beleggingen in delen van het Midden‑Oosten heeft verkocht. Toen al waren de oplopende spanningen en dreiging van verdere escalatie in die regio de reden om het pensioenkapitaal van onze deelnemers beter te beschermen
Pensioeninkomen ook in onrustige tijden beschermd
De huidige onrust in de wereld heeft dit jaar geen effect op de hoogte van de pensioenen. Want die staan voor heel 2026 vast. Er zijn echter geen garanties voor de toekomst. Maar: in de nieuwe pensioenregeling zijn de pensioeninkomens van gepensioneerden beter beschermd. Dus de kans dat het pensioeninkomen daalt als het slecht gaat met de economie, is kleiner dan in de oude pensioenregeling. Dat komt omdat we in de nieuwe regeling een solidariteitsreserve hebben die we inzetten voor de bescherming van het pensioen van uitkeringsgerechtigden. Eventuele verliezen op de beleggingen smeren we uit over meerdere jaren, net als winsten. Ook als het de komende jaren heel erg slecht zou gaan met de economie, zijn de pensioenen goed beschermd.