24-07-2025 | Nu de eerste voorbeeldberekeningen zijn verstuurd, weten we welke vragen het meest worden gesteld. Voor een kleine groep kan namelijk het pensioen lager uitvallen. Daar gaan we hieronder uitgebreid op in.
Overige veel gestelde vragen 'Waarom ontvang ik een voorbeeldberekening' en 'Waarom krijg ik nog geen echte berekening met daarin mijn eigen cijfers' zijn ook beantwoord. Onze deelnemers krijgen deze informatie via de nieuwsbrief in juli toegezonden.
De verwachting is dat de meeste mensen (zo’n 95%) erop vooruitgaan met de nieuwe pensioenregeling. Dat komt vooral doordat het pensioenfonds onder de nieuwe regels minder buffers hoeft aan te houden voor slechte tijden. In plaats van die grote buffers, gebruiken we in het nieuwe stelsel een gezamenlijke reserve om pensioen stabiel te houden.
Door de kleinere buffer, kan er meer (en eerder) geld naar deelnemers en uitkeringsgerechtigden. Maar er is een kleine groep, die op pensioendatum een iets lager verwacht pensioen krijgen door de nieuwe regels.
Iedereen die nadeel heeft van de overgang naar de nieuwe regels, krijgt daarvoor bij de overstap een eenmalige compensatie. Voor een specifieke groep is die compensatie net niet genoeg om het nadeel helemaal weg te poetsen. Het gaat om mensen vanaf een jaar of 40-45, die nog niet zo lang pensioen opbouwen bij PFZW. Dit zijn over het algemeen mensen met een relatief hoog salaris, die waarschijnlijk nog niet lang werken in de sector zorg en welzijn. Omdat ze nog maar kort pensioen hebben opgebouwd, profiteren ze minder van de overstap.
De mensen waarom het gaat, hebben in veel gevallen eerder pensioen opgebouwd bij een ander pensioenfonds. In veel gevallen zal het héle plaatje, dus alle pensioenen bij elkaar, voor deze mensen wél positief uitpakken. Via mijnpensioenoverzicht.nl kun je zien of en waar je nog ander pensioenen hebt opgebouwd.
De groep waarom het gaat, heeft dus een iets lager verwacht pensioen bij PFZW op het moment dat ze met pensioen gaan. Maar veel voordeel van de nieuwe regeling, zit juist ná het moment dat je pensioen ingaat. Want in de nieuwe regeling kan je pensioen makkelijker meegroeien met de stijgende prijzen. En je pensioen is beter beschermd tegen een daling. Dit voordeel is niet meegenomen in de sommetjes die we nu in de voorbeeldberekeningen laten zien.